...tak toto sme sa spýtali pána doktora Sedelmayera, profesora na Univerzite v Hamburgu, ktorý nás pochválil za to, že sme sa rozhodli stať mega čističmi zubov!!!!
" Milá Sára a Miško, keď si chcete naozaj správne umývať zuby, nestačí na to len tak hocijaká zubná kefka. Nie každá zubná kefka dokáže totiž kompletne ochrániť pred povlakom a hlavne chrániť ďasná. Zubný povlak, čo ostáva na zuboch, zapríčiňuje 100% tvorenia kazu a iných problémov. Stáva sa to aj preto, lebo väčšina zubných kefiek nie je správne adaptovaná na zuby. štetinky sú príliž tvrdé a hlavičky kefiek príliž veľké, nedostanú sa na všetky miesta zubu. Okrem toho si všetci myslia, že treba na zub silno tlačiť, aby zišiel povlak. Chyba, pretože práve to spôsobuje rany na ďasnách a bolestivo odhalené zubné krčky. Na mäkkú kefku netreba toľko tlačiť.
Nedostatočná zubná hygiena spôsobuje množstvo problémov, usadenie bakteriálneho povlaku, vznik zubných kazov, gingivitídu a paradontídu. Dnes je vedecky dokázané prepojenie medzi zlou ústnou hygienou a inými vážnymi ochoreniami. Povlakové baktérie migrujú do krvného obehu a spôsobujú vytváranie zužovania ciev, čo je vážna príčina infarktu. Zubní odborníci sú zodpovední nielen za zdravie zubov ale aj celkového zdravia pacientov."
Bŕŕ, to sme sa teda fakt že zľakli! Ako si máme teda správne čistiť zuby??
"Zubnú kefku si priamo položíte na zuby, polovica štetiniek by mala byť na ďasnách a druhá polovica na povrchu zubov. Treba ju pomaly a hladko presúvať po rade zubov spredu, dozadu, jemne pritlačiť a vykonávať jemné krúživé, vibračné pohyby. Poriadne treba prečistiť najprv jednu polovicu zubov a potom prejsť na druhú polovicu. Nesmieme zabudnúť na čistenie vnútornej časti zubov a ich zadné plochy. No a hlavne tiež myslite na priestory medzi zúbkami, tam sa totiž dostane iba jediná kefka a to medzizubná kefka. Medzi niektorými zubami je vhodnejšia zubná niť. Poradiť s výberom by vám mal zubný lekár, alebo dentálna hygienička."